Forum Narodowa Federacja Strzelecka Strona Główna
  Obecny czas to Pon 2:25, 10 Gru 2018   

Forum Narodowa Federacja Strzelecka Strona Główna -> Ważne akty prawne

Prawo a kontrole mieszkań posiadaczy broni

  Autor    Temat Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
NFS-Włodek
AdministratorDołączył: 12 Lip 2007
Posty: 56 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Prawo a kontrole mieszkań posiadaczy broni

Szanowni Koledzy.
Od pewnego czasu na terenie całego kraju przeprowadzane są przez funkcjonariuszy policji kontrole mieszkań pod kątem sposobu i warunków przechowywania broni. W związku z tym, że jako Federacja cały czas staliśmy na stanowisku, że obowiązujące przepisy nie dają takich uprawnień organom policji, podjęliśmy stosowne działania. W ich wyniku Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdziło nasze zastrzeżenia i uznało, że organa policji nie posiadają uprawnień do kontroli mieszkań posiadaczy broni. Takie samo stanowisko zajęły Sądy powszechne, które w wyniku wystąpień poszczególnych członków Federacji stanęły w ich obronie uznając działania policji za nielegalne. Pomimo takiego stanowiska policja nadal próbowała kontynuować kontrolę mieszkań. W związku z powyższym wystąpiliśmy do Rzecznika Praw Obywatelskich o zajęcie stanowiska w tej kwestii. Kilka dni temu uzyskaliśmy stanowisko w tej sprawie.
Zgodnie z nim posiadacze broni nie są zobowiązani do wpuszczania policjantów do swoich mieszkań. Jeżeli uznają za stosowne mogą oczywiście to uczynić lecz nie są do tego zobowiązani. Jeśli jednak organa policji będą się nadal domagać od posiadaczy broni informacji jak jest ona przechowywana, wystarczy w tej kwestii oświadczenie zainteresowanego złożone pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania. Tego typu procedura musi być oczywiście poprzedzona wszczęciem określonej procedury administracyjnej, pisemnym uprzedzeniem zainteresowanego, a nie najściem mieszkania o 6 rano, jak to się zdarzało w przeszłości.
Jeśli ktoś z Państwa będzie miał w tej kwestii problemy - prosimy o kontakt z władzami Federacji.
Jeszcze jedno - broń przechowujemy w kasetach metalowych przytwierdzonych do elementów konstrukcyjnych budynku lub w szafach metalowych lub sejfach. Zarówno szafy jak i sejfy nie muszą być do niczego przytwierdzone. Zamki tych kaset, szaf lub sejfów muszą być atestowane co wcale nie oznacza, że jesteśmy zobowiązani do posiadania stosownej dokumentacji. Dotyczy to przede wszystkim starszych modeli tego typu urządzeń. Jeżeli policja ma ochotę wyjaśniać kwestię atestacji zamków - niech powołuje biegłych z oceny jakości wyrobów na swój koszt. Jeszcze jedno - atest to nic innego jak potwierdzenie przeprowadzenia przez producenta kontroli jakości wyrobu. Znajdujemy potwierdzenie tego faktu np. na kartach gwarancyjnych w postaci pieczątki kontrolera jakości wyrobu.


Post został pochwalony 0 razy

Post Nie 0:02, 18 Lis 2007 
 Zobacz profil autora    
  Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu

Skocz do:  


Last Thread | Next Thread  >

Zasady:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB Š 2001 phpBB Group

phpBB Template by Vereor.

Web Templates
Web Design Templates Š