Forum Narodowa Federacja Strzelecka Strona Główna
  Obecny czas to Wto 7:46, 16 Kwi 2024   

Forum Narodowa Federacja Strzelecka Strona Główna -> Broń i prawo

Ustawa o broni i amunicji.

  Autor    Temat Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
borowik




Dołączył: 14 Wrz 2009
Posty: 1 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Ustawa o broni i amunicji.

Słyszałem, że tocza sie jakieś prace nad projektem zmian w ustawie. Podobno coś pichcą posłowie i podobno policja też opracowuje swój projekt. Czy ktoś coś wie na ten temat?

Post został pochwalony 0 razy

Post Pon 19:17, 14 Wrz 2009 
 Zobacz profil autora    
wojstan




Dołączył: 24 Paź 2007
Posty: 7 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Częstochowa

Rzeczywiście nowy projekt usuwa znaczne (bo jednak nie wszystkie) pokłady złej woli, niekompetencji czy zwykłego debilizmu z istniejącej ustawy. Odbiera także cząstkę "wadzy" policji. Nie wiadomo także jak to będzie wyglądało po obróbce przez naszych "geniuszy" w Sejmie. Raczej czarno to widzę. javascript:emoticon('Sad')

A oto co znalazłem w internecie:

Projekt „Ustawy o broni i amunicji” Fundacji Rozwoju Strzelectwa w Polsce:
co dadzą proponowane regulacje poszczególnym grupom posiadaczy broni?

Nowa Ustawa o broni i amunicji ma zastąpić dotychczas obowiązującą ustawę z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji – czyli całość obecnych regulacji prawnych, łącznie ze wszystkimi rozporządzeniami wykonawczymi, będzie automatycznie uchylona. Wszyscy dotychczasowi posiadacze broni – tak na pozwolenie, jak i bez pozwolenia – odczują natychmiast znaczącą poprawę swojej sytuacji i będą mogli rozszerzyć zakres swego posiadania.
Osoby, które dotychczas nie miały szans na legalny dostęp do broni, dostęp taki uzyskają – pod warunkiem, że nie spełniają przesłanek generalnie uniemożliwiających posiadanie broni. Bo ci, którzy weszli w poważny konflikt z prawem albo są zawodowymi przestępcami, a także ci którzy mają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym dostępu do broni mieć nie
powinni. I w fundacyjnym projekcie takiego dostępu nie mają. Co konkretnie daje proponowana ustawa poszczególnym grupom posiadaczy broni?
Myśliwi > będą mogli kupić tyle sztuk broni, ile będą chcieli, bez konieczności
każdorazowego występowania o zmianę decyzji administracyjnej; będą też mogli mieć kabekaes do trenowania, a nawet bron krótką – ale żeby mogli używać jej do polowania, będą musieli postarać się wcześniej o zmianę regulaminu polowań, który jest rozporządzeniem wykonawczym do ustawy Prawo Łowieckie.
Strzelcy sportowi > także będą mogli kupić tyle sztuk broni i takiego rodzaju, jaki będą chcieli, bez pytania nikogo o łaskawą zgodę; nikt nie będzie ich wzywał do przedkładania wykazów jakichkolwiek startów w zawodach, ani wymagał dodatkowych zaświadczeń czy legitymacji – ale zasady dopuszczenia do startu w zawodach nie ulegną zmianie, wiec jeśli
ktoś będzie chciał zostać do nich dopuszczony, będzie musiał spełnić odpowiednie kryteria.
Ci, co maja broń do ochrony osobistej > będą mogli dokupić sobie np. broń długą albo kolejna krótką – ale jeśli będą chcieli nosić pistolet pod marynarka, będą musieli zdawać co pewien czas egzamin praktyczny z posługiwania się bronią; prosty, ale trzeba umieć strzelać.
Posiadacze broni gazowej > staną się pełnoprawnymi posiadaczami pozwoleń na broń, prawdziwą! A po zdaniu egzaminu kompetencyjnego będą mogli w dodatku nosić broń przy sobie, bo pozwolenia na gazówki z formalnego punktu widzenia są pozwoleniami na bron do ochrony osobistej. Zawsze napominaliśmy, że nie wolno bez wyraźnego osobistego powodu
oddawać policji pozwolenia na bron, nawet gazowa. Teraz takie pozwolenie się przyda...
Wiatrówkowicze > ci co maja zarejestrowana „bron pneumatyczna” dostana od razu pozwolenie pierwszego szczebla wtajemniczenia, czyli Obywatelska Kartę Broni, i będą mogli (jeśli zechcą) kupić sobie bron palna; ci "do-siedemnastodżulowi” będą mogli mieć to wszystko co maja do tej pory, a jeśli zechcą poddać się procedurze wydawania pozwoleń, to także wszelkie inne, „prawdziwe” rodzaje broni.
Czarnoprochowcy pre-1850 > dla nich zmiany będą prawdopodobnie najbardziej korzystne: po pierwsze będą mogli oficjalnie kupować proch (choć w ramach jednego zakupu w ilości ograniczonej do pół kilograma), po drugie data graniczna zostanie przesunięta aż o dwadzieścia lat, na rok 1870; po trzecie będą mogli skorzystać na ogólnych zmianach tak jak
wszyscy inni obywatele: jeśli wystąpią o Obywatelska Kartę Broni, będą mogli mieć tyle prochu ile zechcą, a także wszelka broń czarnoprochowa, bez względu na rok jej wykonania.
Rekonstruktorzy > dla nich zmiany też będą miały fundamentalny charakter: będą mogli mieć bron hukowa, także strzelającą seriami, na naboje dowolnego rodzaju i kalibru (byle były to naboje ślepe, nie miotające pocisków); będą też mogli posiadać (na warunkach ogólnych) prawdziwą broń, zgodną z ich rekonstrukcyjnymi pasjami – czyli będą mogli mieć
prawdziwego Mausera wz.29 i strzelać z niego na strzelnicy, a także drugiego Mausera wz.29 na ślepaki do legalnego strzelania podczas rekonstrukcji.
Posiadacze broni „zadekowanej” - ci co maja ja zarejestrowaną nie odczują żadnych zmian, a ci co maja ją nie do końca formalnie teraz bedą mogli odetchnąć spokojnie – proponowana ustawa jednoznacznie określa, że to co nie jest zdolne do rażenia celów na odległość, i to z energia miotanego pocisku większą niż słynne już 17 J nie jest bronią, przez co można takie przedmioty mieć bez żadnych kwitów i żadnej obawy. Ale tu jedna ważna
uwaga – nie zmieni się, wynikający z zupełnie innej ustawy, zakaz poszukiwań „skarbów” na polach bitew na własną rękę, a także gromadzenia takich wykopanych znalezisk.
Kolekcjonerzy > będą mogli zbierać nie tylko broń, ale także amunicję; a broń będzie mogła być dowolnego typu, rodzaju i roku wytworzenia – będzie więc można kolekcjonować cekaemy i peemy, tyle że bron maszynowa trzeba będzie przechowywać w magazynie broni odpowiadającym określonym wymogom. Jak kto ma warunki, może go wybudować w domu.
Muzea > nie trzeba już będzie niszczyć żadnej broni, wiercąc czy spawając jej elementy, bo muzea będą podlegały takim samym warunkom posiadania broni, jak prywatni kolekcjonerzy.
Szkoły strzeleckie i właściciele strzelnic > będą mieć podobne warunki posiadania broni jak dotychczas, ale należy spodziewać się znacznie zwiększonego zainteresowania ich oferta.
Organizacje, takie jak PZŁ i PZSS > ich pozycja w zakresie łowiectwa czy wyczynowego sportu strzeleckiego nie ulegnie zmianie, bo są one regulowane odrębnymi ustawami. Choć być może nieco stracą na atrakcyjności, bo zapisywać się do nich będą tylko osoby rzeczywiście zainteresowane dana działalnością hobbystyczna, a już nie ci, którym chodziło wyłącznie o dostęp do broni palnej – ale przecież to jest właśnie jedna z większych patologii obecnego systemu. Z drugiej strony, jeśli większa liczba obywateli będzie mogła posmakować strzelania, to także większa ich liczba się do tego zachęci i zapewne tłumnie zasili szeregi wspomnianych organizacji. Wzmocnić może się za to pozycja takich organizacji społecznych, jak LOK, Strzelec czy Sokół, gromadzących patriotycznie nastawiona młodzież. Sad


Post został pochwalony 0 razy

Post Czw 13:00, 18 Lut 2010 
 Zobacz profil autora    
  Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu

Skocz do:  


Last Thread | Next Thread  >

Zasady:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB Š 2001 phpBB Group

phpBB Template by Vereor.

Web Templates
Web Design Templates Š