Forum Narodowa Federacja Strzelecka Strona Główna
  Obecny czas to Pon 1:44, 10 Gru 2018   

Forum Narodowa Federacja Strzelecka Strona Główna -> Broń sportowa

Broń sportowa do celów szkoleniowych
Idź do strony 1, 2  Następny
  Autor    Temat Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
glock-fighter
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 4 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Broń sportowa do celów szkoleniowych

Witam
Od kilku ładnych lat posiadam pozwolenie na broń palną do celów sportowych - centralny i boczny zapłon. Strzelam na zawodach, czasami nawet uda mi się wygrać Wink) od kilk również lat jestem praktykującym instruktorem strzelectwa. Posiadam "legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni" do celów B (ochrona osób i mienia) i G (cel szkoleniowy).
Jako że staram się nie zamykać na jeden obiekt z którym współpracuję zamierzam wystąpić do WPA o rozszerzenie posiadanej przeze mnie decyzji o cel szkoleniowy czyli przekładając na polski: chcę mieć mozliwość legalnego prowadzenia zajęć na posiadanej przeze mnie broni. I nie chodzi mi tu o broń obiektową (na świadectwo) tylko o moją prywatną, tą którą posiadam do celów sportowych.
Wiem że przypadki takich rozszerzeń miały miejsce m.in. w Szczecinie. Tak się zastanawiam, może któryś z kolegów forumowiczów będzie w stanie mi pomóc, na jakie podstawy prawne można się w takim przypadku powołać? Wykonywanie wolnego zawodu?
Będę mocno dźwięczny za pomoc

pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy

Post Wto 12:52, 18 Gru 2007 
 Zobacz profil autora    
G19
Dołączył: 05 Sie 2007
Posty: 76 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Olsztyn KS GARDA

Nie piszesz tego, ale domyślam się, iż posiadasz licencję pracownika ochrony fizycznej i na tej podstawie otrzymałeś legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni. Jako ochroniarz do celu ochrony osób i mienia, a jako instruktor do celu szkoleniowego. Nie było potrzeby wydawania w tej kwestii żadnej decyzji przez WPA, gdyż taki sposób dopuszczenia dla ochroniarzy przewiduje art. 30 ust. 3 ustawy o broni i amunicji.

Dopuszczenie do posiadania broni nie oznacza, że możesz korzystać tylko i wyłącznie z broni agencji ochrony, której jesteś pracownikiem. Możesz zatrudnić się w dowolnej instytucji posiadającej broń do celów szkoleniowych i być tam zarówno magazynierem, jak również instruktorem strzelectwa czyli prowadzić szkolenia. Nie musisz więc robić czegokolwiek, a tym bardziej „dokonywać jakiegokolwiek rozszerzenia”.

Jeżeli otworzysz swoją prywatną strzelnicę, to pójdziesz z „kwitem” potwierdzającym jej własność i poprosisz w WPA, by do legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni wpisano Ci literkę „I” – prowadzenie strzelnicy. I tak wpis uzyskasz na podstawie podania i wspomnianego „kwitu”. Nie będziesz musiał przedstawiać żadnych badań, ani zdawać jakichkolwiek egzaminów.

Wink


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez G19 dnia Śro 13:44, 19 Gru 2007, w całości zmieniany 1 raz

Post Śro 13:44, 19 Gru 2007 
 Zobacz profil autora    
glock-fighter
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 4 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

nie do końca mnie zrozumiałeś
to czy posiadam licencję PO nie ma tu żdnego znaczenia
to do czego upoważnia legitymacja i na jakiej podstawie jest wydawana doskonale wiem
nie zrozumiałeś mnie
ja nie zamierzam otwierać własnej strzelnicy tylko chcę mieć możliwość legalnego prowadzenia zajęć ze swoją prywatną bronią jako instruktor - wolny zawód. nie chodzi mi tu o pracę z broniąobiektową AO czy prowadzenie zajęć na broni należącej do strzelnicy. Mam na myśli swoją broń, swoją czyli tą którą posiadam prywatnie do celów sportowych. i tyle.

sory, ale podstawy posiadania są mi znane i nie o to pytałem ;/


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez glock-fighter dnia Sob 13:53, 22 Gru 2007, w całości zmieniany 2 razy

Post Sob 10:17, 22 Gru 2007 
 Zobacz profil autora    
G19
Dołączył: 05 Sie 2007
Posty: 76 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Olsztyn KS GARDA

Na własną broń do celów sportowych to masz pozwolenie i żadne dopuszczenia nie są Ci potrzebne (nie ma dopuszczenia do posiadania broni własnej). Bycie instruktorem strzelectwa sportowego jest jedną z sytuacji uzasadniających - zdaniem sądów administracyjnych - wydanie pozwolenia na broń palną sportową. Jak myślisz dlaczego?

Jeżeli będziesz chciał prowadzić własną działalność gospodarczą i uprzesz się, że chcesz mieć dopuszczenie do posiadania broni, to Ty - jako podmiot gospodarczy - będziesz musiał uzyskać pozwolenie na broń obiektową (magazyn broni obowiązuje!!). Potem pójdziesz z podaniem do WPA i tam się dowiesz, że w kwestii dopuszczenia do posiadania broni do celów szkoleniowych, ty masz już stosowny wpis do legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni.

Masz pozwolenie na broń palną sportową i dopuszczenie do posiadania brani m. in. w celu szkoleniowym, to nie komplikuj sobie życia. Nikt ci nie da "dopuszczenia do posiadania własnej broni sportowej do celów szkoleniowych". Bo coś takiego nie istnieje.


Post został pochwalony 0 razy

Post Sob 23:19, 22 Gru 2007 
 Zobacz profil autora    
Paweł L.
Dołączył: 15 Lip 2007
Posty: 18 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ziębice

G-19 glock-fighterowi chodzi o możliwość wykorzystania posiadanej do celów sportowych broni również jako broni szkoleniowej.
Konkretnie aby w legitymacji posiadacza broni przy np, glocku posiadanym w celach sportowych dopisano mu cel szkoleniowy.

pozdrawiam
Paweł L

Widziałem taką legitymację u jednego z instruktorów.


Post został pochwalony 0 razy

Post Sob 23:38, 22 Gru 2007 
 Zobacz profil autora    
G19
Dołączył: 05 Sie 2007
Posty: 76 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Olsztyn KS GARDA

Tylko musiałby najpierw uzyskać pozwolenie na broń do celów szkoleniowych. Wink czyli przejść całą procedurę od początku - podanie, badania, egzamin ....

Zgadzam się z tym, że tą samą jednostkę broni można mieć do różnych celów. Ja przy niektórych zabawkach mam wpisane A i D, ale mam dwa pozwolenia na broń do dwóch różnych celów.

A poza tym kto powiedział, że nie mogę wykorzystywać własnej broni sportowej do celów szkolenia innych osób? Zwłaszcza, gdy będą to robił na strzelnicy, a więc w miejscu, gdzie ten kto bierze broń do ręki nie musi mieć pozwolenia na nią. Cofną mi pozwolenie? Na pewno nie, gdyż nie ma do tego podstawy prawnej. Wink


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez G19 dnia Nie 1:06, 23 Gru 2007, w całości zmieniany 3 razy

Post Nie 0:57, 23 Gru 2007 
 Zobacz profil autora    
Paweł L.
Dołączył: 15 Lip 2007
Posty: 18 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ziębice

ad. G19
Doprecyzujmy - glock-fighter potrzebuje mieć pozwolenie (decyzję) na broń sportową do celów szkoleniowych
Procedurę przeszedł - posiada legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni w celu szkoleniowym i posiada pozwolenie na broń do celów sportowych.
Podanie i badania musi przedłożyć no chyba że robił je nie wcześniej jak dwa miesiące temu.Z egzaminu zwolniony na podstawie art.16 pkt 2 Ustawy o broni i amunicji.

Ja też się zgadzam że tę samą jednostkę można mieć do tych samych celów ale nie ja wystawiam decyzję.

Broń służy do strzelania - jest tylko narzędziem.
O tym w jakim celu ją wykorzystuję powinny decydować papiery upoważniające mnie do określonych zachowań.
Jeśli mam uprawnienia do wykonywania polowania to wykorzystuję ją do wykonywania polowania zgodnie z Ustawą Łowiecką i rozporządzeniami do niej wydanymi, jeśli jestem instruktorem to mogę szkolić, jeśli ochroniarzem to chronić. Jest to logiczne , ale wtedy urzędnicy nie mieliby nic do roboty.
Jak na razie to oni decydują o tym co mogę a czego nie i bardzo często przy tych swoich ocenach nie patrzą na Ustawę o broni lub nie czytają jej wprost lecz stosują jakieś prawo powielaczowe tworzone przez KGP lub KSP
Spróbowałbyś we Wrocławiu w uzasadnieniu do podania o broń myśliwską napisać, że będziesz ją użytkował na strzelnicy w zawodach - zapomnij o karabinie.
Odpowiedzą , że na strzelnicy to masz użytkować broń do celów sportowych.
napisałeś:
"A poza tym kto powiedział, że nie mogę wykorzystywać własnej broni sportowej do celów szkolenia innych osób? Zwłaszcza, gdy będą to robił na strzelnicy, a więc w miejscu, gdzie ten kto bierze broń do ręki nie musi mieć pozwolenia na nią. Cofną mi pozwolenie? Na pewno nie, gdyż nie ma do tego podstawy prawnej."
Wszczęcie postępowania na skutek użytkowania broni niezgodnie z celem w jakim zostało wydane pozwolenie.
Do kuriozalnych poczynań KWP należy wszczęcie postpowania na skutek użycia broni myśliwskiej do obrony koniecznej (pisał o tym Włodek na starym forum NFS-u)

pozdrawiam
Pawel L.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Paweł L. dnia Nie 11:58, 23 Gru 2007, w całości zmieniany 1 raz

Post Nie 11:54, 23 Gru 2007 
 Zobacz profil autora    
G19
Dołączył: 05 Sie 2007
Posty: 76 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Olsztyn KS GARDA

Cytat:
Paweł L. napisał:
… Doprecyzujmy - glock-fighter potrzebuje mieć pozwolenie (decyzję) na broń sportową do celów szkoleniowych …. .Z egzaminu zwolniony na podstawie art.16 pkt 2 Ustawy o broni i amunicji. ….

Ciekawe rozwiązanie – pozwolenie na broń palną sportową do celów szkoleniowych. W świetle naszej ustawy całkiem możliwe. Z egzaminu będzie zwolniony jeżeli zdawał egzamin (ma patent), ma licencję i jest członkiem PZSS. Bycie instruktorem strzelectwa sportowego nie oznacza automatycznego członkostwa w PZSS. Nie ma takiego obowiązku.

Cytat:
Paweł L. napisał:
… Ja też się zgadzam że tę samą jednostkę można mieć do tych samych celów ale nie ja wystawiam decyzję …

Jeżeli mam decyzję na dwa różne cele, to mogę wnosić podanie o zarejestrowanie tej broni do dwóch różnych celów (jeżeli ta broń spełnia kryteria broni z tych celów), a organ administracji tj. WPA nie może mi tego odmówić.

Cytat:
Paweł L. napisał:
… Spróbowałbyś we Wrocławiu w uzasadnieniu do podania o broń myśliwską napisać, że będziesz ją użytkował na strzelnicy w zawodach - zapomnij o karabinie. Odpowiedzą , że na strzelnicy to masz użytkować broń do celów sportowych….

Nie poddawałbym się tak szybko. W skład myślistwa wchodzą również strzelania na zawodach myśliwskich, czyli rywalizacja sportowa.

Poza tym mam szczęście, bo mieszkam tam, gdzie w WPA przestrzegają prawa. Powiem więcej, tu nawet wydają pozwolenia na broń palną sportową.

Cytat:
Paweł L. napisał:
… Do kuriozalnych poczynań KWP należy wszczęcie postępowania na skutek użycia broni myśliwskiej do obrony koniecznej (pisał o tym Włodek na starym forum NFS-u) ….

Samo wszczęcie postępowania jest mało ważne. Istotne jest jak się ono zakończyło. Najprawdopodobniej umorzeniem. Nie ma bowiem podstawy prawnej, które zezwala cofnąć pozwolenie na broń dlatego, iż użyło się jej niezgodnie z celem, czy przeznaczeniem, ale w zgodzie z ogólnie obowiązującym prawem. Nie dałoby się z tego zrobić „uzasadnionej obawy, że mogę użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego”.

Widziałem kiedyś sprawę, w której sąd uchylił decyzję cofającą pozwolenie na broń myśliwską, gdy jej właściciel użył w obronie koniecznej NIELEGALNIE posiadany (z okresu służby wojskowej) pistolet. Żeby nie było wątpliwości – było to w naszym kraju!!!

Post został pochwalony 0 razy

Post Nie 17:02, 23 Gru 2007 
 Zobacz profil autora    
glock-fighter
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 4 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

G19: logika w Twoich wypowiedziach mnie hmmmm niekiedy mocno zastanawia. Czytając niektóre odnoszę wrażenie że nie doczytujesz moich postów do końca ;/

Jak napisał Paweł L. Zadałem proste pytanie czy zna ktoś drogę. Konrektna sprawa, konkretne fakty, a tworzy się dookoła tego całą filozofię i prowadzi się kolejną rozprawę jaka to nasza ustawa o broni jest zdupcona. JA TO WIEM. Pytając o podstawy prawne miałem na myśli inne poza UoBiA, co we wcześniejszym poście napisałem.

I nie pisz mi proszę że powinienem walczyć, drążyć blebleble. Bo JA TO WIEM.

Wybacz moje zirytowanie ale swoimi wywodami zamydliłeś ten wątek w zupełności.

A co do znajomości kwitologii. odnoszę wrażenie że, chyba przez przypadek, mylisz "legitymację posiadacza broni" - ją dostajesz kiedy rejestrujesz swoją pierwszą jednostkę (cel posiadania, np."D" sportowy, lub SPÓJRZ DOKŁADNIE W SWOJĄ LEGITYMACJĘ, cel "G" SZKOLENIOWY - , z "legitymacją osoby dopuszczonej do posiadania broni" - tą możesz dostać mając np. stosunek pracy z AO (cel posiadania "B") albo mając stosunek pracy ze strzelnicą lub instytucję posiadając broń do celów szkoleniowych [na świadectwo] (cel posiadania "G"), w tym jednak przypadku bardzo często a wręcz zawsze WPA wpisuje do jakiego rodzaju broni masz dopuszczenia (palna sportowa jesli obiekt takową posiada, palna bojowa, bądź szczególnie niebezpieczna).
jakie wnioski?
bardzo proste. jeśli posiadasz broń palną do celów sportowych [czyli masz legitymację POSIADACZA BRONI] to posiadasz ją do celów sportowych czyli treningów i współzawodnictwa w ramach rywalizacji sportowej.

jeśli natomiast nie masz swojej broni i pracujesz na broni obiektowej, np należącej do strzelnicy, czyli służącej w głównej miezrze do "SZKOLENIA" robisz to na podstawie "legitymacji OSOBY DOPUSZCZONEJ DO POSIADANIA BRONI" w tym przypadku do celu "G" czyli SZKOLENIOWEGO.

obie te legitymacje nie mają ze sobą związku bo posiadanie jednej nie uprawnia do realizowania wynikających z niej uprawnień na przedmiotach posiadanych na podstawie drugiej.

Jak więc widzisz ja to wszystko co starasz się udowodnić że nie wiem, WIEM Smile

Pawel L. Dzięki za zrozumienie i "próbę", niestety nieskuteczną, wytłumaczenia G19 o co kaman

PODSUMOWUJĄC:
mam pozwolenie na broń palną do celów sportowych (posiadam patent i inne blebleble), jestem instruktorem strzelectwa i chcę rozszerzyć wpis w "LEGITYMACJI POSIADACZA BRONI" o cel "G" czyli SZKOLENIOWY tak aby w efekcie móc na swojej prywatnej broni móc w ramach wolnego zawodu prowadzić zajęcia.

a zresztą. nieważne....

Pawel L. - DZIĘKI za dobre chęci Wink

a tak z innej beczki to życzę wszystkim
WESOŁYCH ŚWIĄT !!


pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez glock-fighter dnia Nie 19:24, 23 Gru 2007, w całości zmieniany 1 raz

Post Nie 18:43, 23 Gru 2007 
 Zobacz profil autora    
G19
Dołączył: 05 Sie 2007
Posty: 76 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Olsztyn KS GARDA

Cytat:
glock-fighter napisał:
.... mam pozwolenie na broń palną do celów sportowych (posiadam patent i inne blebleble), jestem instruktorem strzelectwa i chcę rozszerzyć wpis w "LEGITYMACJI POSIADACZA BRONI" o cel "G" czyli SZKOLENIOWY tak aby w efekcie móc na swojej prywatnej broni móc w ramach wolnego zawodu prowadzić zajęcia....

Proste, musisz wystąpić o pozwolenie na broń palną sportową do celów szkoleniowych. Nie ma możliwości "rozszerzenia", bo to inny cel posiadania broni.

Co do legitymacji to mam obie. W jednej z wpisami A i D, w drugiej A, G, I oraz "prowadzenie magazynu" (na to ostatnie nie ma literki). Wink

PS. A to wyżej, to były możliwości i warianty postępowania na wszelki wypadek.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez G19 dnia Nie 23:02, 23 Gru 2007, w całości zmieniany 1 raz

Post Nie 22:04, 23 Gru 2007 
 Zobacz profil autora    
Paweł L.
Dołączył: 15 Lip 2007
Posty: 18 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ziębice

G19
Z tym przestrzeganiem prawa przez Twój WPA też nie jest idealnie.
Stawiam dużą flachę jak mi pokażesz podstawę prawną tego wpisu "prowadzenie magazynu"
Wzór legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni jest opublikowany w Dzienniku Ustaw i nie ma tam czegoś takiego.
Aby prowadzić magazyn powinieneś mieć dopuszczenie do broni znajdującej się w magazynie i stosowny wpis w legitymacji osoby... oraz pisemne upoważnienie do posiadania kluczy od magazynu
/4. Klucze do magazynu broni przechowują kierownicy podmiotów, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 3-6 ustawy, lub upoważniona przez nich pisemnie osoba, zwana dalej "magazynierem"/


Pozdrawiam
Paweł L.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Paweł L. dnia Nie 23:32, 23 Gru 2007, w całości zmieniany 1 raz

Post Nie 23:22, 23 Gru 2007 
 Zobacz profil autora    
G19
Dołączył: 05 Sie 2007
Posty: 76 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Olsztyn KS GARDA

Cytat:
Paweł L. napisał:
.... Z tym przestrzeganiem prawa przez Twój WPA też nie jest idealnie. Stawiam dużą flachę jak mi pokażesz podstawę prawną tego wpisu "prowadzenie magazynu" ....


Art. 30 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21maja 1999r. obroni i amunicji (tekst jednolity z 2004r. Dz. U. nr 52, poz. 525 z późn. zm.).

A teraz małe uzasadnienie:

Art. 30 ust. 1 ustawy o broni i amunicji stanowi, że osoby fizyczne zatrudnione przez podmioty, o których mowa w art. 29 ust. 1, przy wykonywaniu zadań wymienionych w tym przepisie … mogą zostać dopuszczone do posiadania broni w czasie wykonywania tych zadań.

No to przechodziły do art. 29 ust. 1 i ustalamy jakie to są tam przewidziane zadania:
1) – ochrona bezpieczeństwa innych osób oraz mienia,
2) – ochrona bezpieczeństwa innych osób oraz mienia,
3) - prowadzenie strzelnicy,
4) - szkolenie i realizacja ćwiczeń strzeleckich,
5) - realizacja przedsięwzięć artystycznych,
6) - ochrona osobista,
7) - wzywanie pomocy, ratownicze, poszukiwawcze oraz sygnalizowanie rozpoczęcia konkurencji w zawodach sportowych.

A co nam przewidział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w swym rozporządzeniu z 22.12.2003r., określającym m. in. wzór „legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni” (załącznik nr 3)? Ano tylko pięć celów:
1.- ochrona osobista,
2. – ochrona bezpieczeństwa innych osób oraz mienia,
3. – szkoleniowy,
4. – prowadzenie strzelnicy,
5. – realizacja przedsięwzięć artystycznych.


W ustawie siedem punktów, a u Ministra tylko pięć. Zapomniało mu się o:
- realizacji ćwiczeń strzeleckich,
- wzywaniu pomocy,
- celach ratowniczych,
- celach poszukiwawczych,
- sygnalizacji na zawodach.


Wprawdzie do używania broni palnej sygnałowej i alarmowej w czterech ostatnich celach nie potrzeba pozwolenia, ale podmiot dysponujący tą bronią musi mieć na nią pozwolenie, a nadto magazyn i… magazyniera posiadającego legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni. No i właśnie w jakim celu? To co Minister określił we wzorze legitymacji nijak do tego nie pasuje. A więc jest to klasyczny przypadek, gdzie należałoby dopuścić osobę do posiadania broni w celu prowadzenia magazynu.

Można też powiedzieć, że Minister zapomniał też o prowadzeniu magazynu, czyli o wypełnianiu funkcji magazyniera. Trochę to dziwne , bo sam o nim wspomina w innym rozporządzeniu z 3.04.2000r. stwierdzając w § 2 ust. 5 – „Magazynier jest obowiązany posiadać legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni”.

A więc przepisy wykonawcze mają lukę, gdyż przewidują mniejszy zakres celów niż ustawa. Skoro tak, to stosuje się bezpośrednio ustawę.

Inna uwaga – jeżeli mam dopuszczenie do posiadania broni w konkretnym celu – np. ochrona, szkolenie, prowadzenie strzelnicy itp. - to w tych uprawnieniach mieści się również prawo (a nawet obowiązek!!!) do przechowywania tejże broni, a więc prawo do prowadzenia magazynu. Logiczne. Mówiąc inaczej – zakres znaczeniowy ochrony, szkolenia, prowadzenia magazynu jest czymś więcej niż samo prowadzenie magazynu, które wchodzi w skład tych pojęć. Od wieków zaś w prawie jest taka zasada, że skoro można więcej, to tym bardziej wolno mniej. Skoro organ może mnie dopuścić do posiadania broni (więcej), to tym bardziej może mnie dopuścić do prowadzenia magazynu (mniej).

No i weźmy sytuację odwrotną – gdzie jest powiedziane, że magazynier musi mieć dopuszczenie do posiadania broni w takim celu, na jaki wydano instytucji pozwolenie na broń? Nie ma takiego obostrzenia. Osoba przechowująca broń nie musi mieć takiego dopuszczenia jak osoba używająca broni.

Wróćmy jednaka jeszcze do wzoru legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni. Na tronie przedostatniej znajduje się tytuł – „Cel posiadania broni i inne uprawnienia” Cele są wymienione - to literki: A, B, G, I, K. O innych uprawnieniach nie ma ani słowa, ale jest trochę wolnego miejsca do dołu kartki na ewentualne wpisy. Poza tym na stronie ostatniej jest też napis: „Adnotacje urzędowe”. Powyższe wskazuje, że można też dokonać jakichś zapisów, których nie przewiduje wzor legitymacji.

Podsumowując, jest podstawa do wydania dopuszczenia do posiadania broni wyłącznie w celu prowadzenia magazynu.

Very Happy Very Happy Very Happy

PS. Problem ten kilka lat temu rozstrzygnęła KGP rozsyłając pismo do WPA stwierdzające, że na życzenie osoby można wydać dopuszczenie do posiadania broni w celu prowadzenia magazynku i podczas egzaminu należy pobierać opłatę jak za „INNE”.

Post został pochwalony 0 razy

Post Pon 14:22, 24 Gru 2007 
 Zobacz profil autora    
Paweł L.
Dołączył: 15 Lip 2007
Posty: 18 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ziębice

Prosiłem wyraźnie i jednoznacznie o podstawę prawną a nie o wykład z logiki. Twoje post scriptum wyraźnie mówi skąd wziął się wpis w legitymacji- jest to ulubione przez KGP i KSP prawo powielaczowe.

Ustawa o broni i amunicji cyt.:
Art. 31. 1. 49) Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory: legitymacji posiadacza broni, zaświadczenia uprawniającego do nabycia broni, legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni i świadectwa broni oraz karty rejestracyjnej broni. Legitymacje i zaświadczenia powinny zawierać dane umożliwiające jednoznaczną identyfikację osoby oraz rodzaju broni.

Jeżeli znajdziesz w Ustawie delegację pozwalającą KGP coś zmieniać we wzorach ustalonych przez Ministra SWiA to stawiam drugą flachę.

"Cel posiadania broni i inne uprawnienia" nie mogą wykraczać poza ramy określone w art. 29 ust. 1 Ustawy o broni... i jest to katalog zamknięty.
Nie występuje w nim "prowadzenie magazynu".

Magazynier ma mieć pisemne upoważnienie kierownika do posiadania kluczy do magazynu i legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni w której jest wpisany cel w jakim zostało wydane pozwolenie na broń znajdującą się w magazynie zgodnie z art. 29 ust. 1 Ustawy o broni ... a w adnotacjach urzędowych wpisane rodzaje broni zgodnie z rozporządzeniem "Rodzaje szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji oraz rodzaje broni odpowiadającej celom, w których może być wydane pozwolenie na broń" do jakich został dopuszczony.
I to załatwia sprawę.
Nie trzeba falandyzować prawa ani tworzyć powielaczowego.

A w sprawie zapomnianych przez MSWiA celów to tylko one mogą być wpisane jako INNE UPRAWNIENIA w legitymacji osoby... gdyż nie może minister wykraczać poza ramy określone ustawą.

Jeśli nie może MSWiA to jakim prawem czyni to KGP lub WPA.

Tyle o prawie.

Napisałeś:
Osoba przechowująca broń nie musi mieć takiego dopuszczenia jak osoba używająca broni.
Tak? To na podstawie czego stanie się osobą uprawnioną do wzięcia broni do ręki, wydania jej z magazynu, dostarczenia do rusznikarza?
Nie słyszałem o dopuszczeniu do broni I ,II lub innego stopnia.
Dopuszcza się do posiadania określonego rodzaju broni posiadanej w jakimś tam celu tak brzmi Decyzja wydawana przez KWP.
Jakoś w sprawie egzaminu na magazyniera i wymagań jakie ma ten magazynier (mniejszych niż wymagania stawiane osobie dopuszczonej...)nie mówią nic Ustawa o broni... ani rozporządzenia do Ustawy wydane.
Zdawałeś egzamin na wpisy A i D na tej podstawie możesz być dopuszczony do pracy w magazynie w którym znajdują się określone rozporządzeniem rodzaje broni i takie masz wpisy (wpis A)- pobierasz bron palną bojową/obiektową/ do ochrony przenoszonej na strzelnicę (wpis I) sportowej a także może i bojowej broni posiadanej w celu szkoleniowym (wpis G).

U mnie nie mógłbyś być magazynierem, ponieważ nie masz adnotacji o dopuszczeniu do broni szczególnie niebezpiecznej ( a mam taką w celu szkoleniowym).
Aby taki wpis posiadać musisz zdać egzamin w WPA i otrzymać decyzję o dopuszczeniu do broni szczególnie niebezpiecznej lub posiadać licencję pracownika ochrony i na jej podstawie uzyskałbyś dopuszczenie-decyzję.

To tyle- aż tyle i tylko tyle.

Prawo jakie jest każdy widzi ale zgodnie ze starą maksymą "Dura lex, sed lex" musimy je stosować a tym bardziej muszą się mu podporządkować organa powołane do tego aby stały na jego straży.
Niestety obserwuję niepokojącą tendencję "tworzenia prawa" (interpretacje, pisma służbowe, wytyczne ustne) przez instytucje mające tego prawa strzec.

Pozdrawiam życząc zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt
Paweł L.


Post został pochwalony 0 razy

Post Pon 22:58, 24 Gru 2007 
 Zobacz profil autora    
G19
Dołączył: 05 Sie 2007
Posty: 76 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Olsztyn KS GARDA

Cytat:
Paweł L. napisał:
.... U mnie nie mógłbyś być magazynierem, ponieważ nie masz adnotacji o dopuszczeniu do broni szczególnie niebezpiecznej ( a mam taką w celu szkoleniowym)....

W odpowiedzi cytat z mojej legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni:
"Decyzją .... dopuszczony do posiadania broni palnej: sportowej, myśliwskiej, bojowej, gazowej i alarmowej, pistoletów sygnałowych o kalibrze 26 mm, strzelb powtarzalnych o kalibrze wagomiarowym 12, szczególnie niebezpiecznej tj. pistoletów maszynowych o kalibrze od 6,35 mm do 9,65 mm oraz karabinków o kalibrze od 5,45 do 7,62 mm, w celu szkoleniowym (G) oraz prowadzenia strzelnicy (I) i magazynu"

Co do reszty podniesionych problemów ustosunkuję się później. Very Happy No i oczywiście nie mylmy celu dopuszczenia z rodzajem broni do jakiej nastąpuje dopuszczenie.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez G19 dnia Wto 1:33, 25 Gru 2007, w całości zmieniany 2 razy

Post Wto 0:08, 25 Gru 2007 
 Zobacz profil autora    
Paweł L.
Dołączył: 15 Lip 2007
Posty: 18 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ziębice

Mógłbyś być.

pozdrawiam
dobranoc
Paweł L


Post został pochwalony 0 razy

Post Wto 2:13, 25 Gru 2007 
 Zobacz profil autora    
  Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu

Skocz do:  
Idź do strony 1, 2  Następny

Last Thread | Next Thread  >

Zasady:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB Š 2001 phpBB Group

phpBB Template by Vereor.

Web Templates
Web Design Templates Š